Zdroj: cas.sk

Mladí influenceri hovoria mladým – NEFAJČITE! Ale inak

Médiá o H3KNISA
28.09.2022

Deň bez vyučovania. Žiadne výchovné koncerty, žiadne prednášky, ale motivujúce témy, príbehy a výzvy od zaujímavých ľudí a spíkrov z generácie tretieho tisícročia, teda 3K.

Inovatívny a moderný koncept prevencie závislosti od fajčenia u stredoškolákov H3KNISA má u tínedžerov a pedagógov veľký úspech.

Na Slovensku fajčí približne pätina dospelej populácie a na prahu dospelosti má skúsenosti s fajčením polovica opýtaných tínedžerov. A keďže na mladých ľudí nefungujú ohľadom fajčenia príkazy, zákazy, ani mentorovanie, iniciatíva Na veku záleží, ktorá sa problematike fajčenia mladistvých a predaja cigariet maloletým venuje už takmer štvrťstoročie, sa vybrala na stredné školy s celodenným workshopom H3KNISA.

Bez vyučovania, v malých komunitách a bez pedagógov

H3KNISA v školách je deň bez vyučovania plný zaujímavých workshopov v malých skupinkách študentov, s inšpiratívnymi spíkrami, ku ktorým dnešná generácia študentov vzhliada a sú pre nich prirodzenými autoritami či motivátormi. Je to jednoduchý a účinný koncept osvety a prevencie mladistvých a tínedžerov v oblasti závislostí od fajčenia.

Koncepcia celodenného workshopu je postavená na moderných princípoch prevencie závislosti detí a mladistvých na fajčení a odporúčaniach Európskej komisie, stredoškolských pedagógov, ako aj samotných študentov. V minulom školskom roku prebiehali pilotné projekty na viacerých stredných školách na Slovensku a najbližšie si v októbri workshop H3KNISA užijú stredoškoláci v Humennom a v Prievidzi.

Od januára budúceho roka sa bude môcť do H3KNISA zapojiť viacero škôl tak, že si workshop budú vedieť jednoducho zorganizovať vo vlastnej réžii.

Podnikanie, financie, sebaláska, ekológia, stres či sexuálna výchova

Tínedžeri a dnešní stredoškoláci sa podľa nedávneho prieskumu považujú za vcelku spokojných a šťastných ľudí, i keď ich trápia určité problémy. Najviac ich trápi nejasná budúcnosť, peniaze, nedostatočná sebadôvera, ako aj nuda a vlastné duševné problémy. Naopak, šťastnými ich robia priatelia a partia, hudba, koníčky, dobré jedlo a veľa spánku. Ich najväčšími zlozvykmi sú lenivosť a veľa času na mobile. Po škole chcú mať zamestnanie, ktoré ich baví a až vyše štvrtina z nich chce podnikať.
V škole by sa chceli učiť viac o financiách, ako začať podnikať, ako sa starať o svoje fyzické a duševné zdravie, o sebaláske, o zvládaní stresu a emócií, sexuálnej výchove, kritickom myslení, zdravej výžive či ekológii. Najlepší vplyv na nich majú stále rodičia, hneď potom priatelia a ľudia, ktorí v živote niečo dosiahli.

Mladí mladým

Témy, ktoré si tínedžeri žiadajú, sú ochotní počúvať od ľudí, ktorých sledujú na sociálnych sieťach, v médiách, ktorých život a smerovanie ich zaujíma a veľakrát by radi nasledovali ich príklad aj vo svojom živote.

H3KNISA tak prináša stredoškolákom mladých ľudí, ich rovesníkov, ako sú Bekim, influencer Matúš Okajček, Valentína Sedíleková z OZ Chuť žiť, Marek Mach a Simi Jurovatá z OZ Mladí, Maroš Mušinka a Juraj Smolík z OZ Prima, slowfashion influencerka LaFlorita, Filip Schlosser z Financopédie, Val a Miška zo Sexuálnej výchovy, blogger Rado Hoppej Nie je túra bez Štúra, raper Lyrik H, tréner Marek Keveš, ale aj Filip a Viliam z Jovitepu či Martin Jakubis z Haluškárne, ktorí rozbehli podnikanie na strednej škole.

Osobné stretnutie s inšpiratívnymi rovesníkmi je pre stredoškolákov zážitkom a vďaka ich príbehom, skúsenostiam, úspechom i pádom motivujú h3kúť si život k lepšiemu, v ktorom fajčenie nemá zmysel.

Tiež sa Vám môže páčiť.