Na veku záleží

Fajčenie detí a tínedžerov
je problém.
Na ich veku veľmi záleží.

Iniciatíva Na veku záleží sa už takmer štvrťstoročie venuje problematike fajčenia mladistvých a maloletých. Vzdeláva nielen predajcov a širokú verejnosť aby neboli ľahostajní a nepredávali, či neponúkali neplnoletým deťom tabakové výrobky, ale zároveň prostredníctvom projektu H3KNISA, prináša stredoškolákom moderný preventívny projekt, ktorý motivuje a inšpiruje a vďaka zaujímavým lektorom ponúka alternatívy

Tabaková mládež

Na Slovensku fajčí približne pätina dospelej populácie. Prieskumy potvrdil nepríjemný fakt – naša mládež je silne tabaková. Na prahu dospelosti má skúsenosti s fajčením polovica opýtaných tínedžerov.

Nemenej zarážajúce sú tiež ďalšie výsledky prieskumu FOCUS pre iniciatívu Na veku záleží.

Ako často fajčia tínedžeri?

Skúsenosti s fajčením potvrdilo 40 % mladých ľudí vo veku 15 až 17 rokov.
Štvrtina fajčí denne (14%) resp. niekoľkokrát za týždeň (12%).

Kedy začínajú mladí fajčiť?

Až 90 % z tých, ktorí sa stanú pravidelnými fajčiarmi, začína fajčiť v tínedžerskom veku.
Na Slovensku približná polovica mladých fajčiarov začala fajčiť vo veku 15 až 16 rokov. Viac ako tretina mladistvých začala fajčiť ešte pred 15 rokom života.

Prečo a s kým tínedžeri fajčia?

Prvým zdrojom cigariet pre neplnoleté deti sú priatelia a kamaráti z partie. Zvedavosť, neznalosť, neskúsenosť, dokázať si niečo, ale aj pocit patriť do partie sú dôvody, prečo mladí ľudia začínajú fajčiť v skorom veku. Vzťah k fajčeniu ovplyvňujú priatelia do značnej miery. Ak fajčí partia, alebo niekto z partie, riziko získania ďalšieho fajčiara do partie je omnoho vyššia.
Takmer dve tretiny neplnoletých fajčiarov uvádzajú, že fajčia aj ich priatelia a oni nechcú byť iní . Menej ako polovica mladých fajčí pretože im to chutí alebo preto, že fajčenie im príde trendy a cool. Pätina mladých fajčí pretože sa u nich doma vždy fajčilo, tak „prečo nie ja“

Čo si mladí myslia o škodlivosti fajčenia?

Fajčenie tínedžerov má omnoho závažnejší dopad na ich zdravie. Závislými sa môžu stať už po vyfajčení piatich balení cigariet. Takmer polovička z nich však škodlivosť fajčenia nerieši. Ďalšia takmer tretina vplyv fajčenia na zdravie bagatelizuje.

Kde získavajú tínedžeri cigarety?

Najčastejšie, takmer v dvoch tretinách prípadov, získavajú mladiství a deti cigarety od kamarátov a dospelých.

Vplyv fajčenia
na zdravie tínedžerov

Na mladý organizmus, ktorý je ešte stále vo vývoji, má fajčenie ešte závažnejší vplyv, ako u dospelých. Dokonca už 5 krabičiek cigariet môže u tínedžerov spôsobiť závislosť.
Podľa Úradu verejného zdravotníctva SR aj menej intenzívne fajčenie u detí a mladistvých vplýva negatívne na zdravie.

  • významne znížiť imunitu,
  • znižuje obsah kyslíka v krvi,
  • spôsobuje častejšie respiračné ochorenia,
  • zvyšuje riziko vzniku cukrovky a kardiovaskulárnych chorôb,
  • zvyšuje krvný tlak už mladom veku,
  • podpisuje sa pod väčšiu únavu detí,
  • zapríčiňuje pokles ich výkonu
  • a častejšie bolesti hlavy.

Neplnoletým fajčiarom sa tiež rýchlejšie kazia zuby a z estetického hľadiska, v jeho dôsledku viac páchne z úst a je tiež jedným z faktorom nezdravej pleti a predčasnej tvorby vrások.

Dali by ste dieťaťu cigaretu? Mnohí áno.

Iniciatíva Na veku záleží oslovila na spoluprácu známeho influencera a youtubera Matúša Okajčeka, ktorého mladá generácia pozná pod menom To je ten náš Matúš.

Spoločne s ním a dvomi neplnoletými volavkami Dobromilou (17 rokov) a Eliášom (16 rokov) v uliciach Nitry a Trnavy zrealizovali sociálny experiment. Tínedžeri oslovovali náhodných okoloidúcich fajčiarov s prosbou o cigaretu a výsledok ich experimentu bol alarmujúci – približne 95 % dospelých fajčiarov bez problémov, bez otázky na vek, dokonca aj v prítomnosti vlastných detí, dalo našim volavkám cigaretu.

Pozrite si Sociálny experiment – časť 1. – v uliciach Trnavy a Nitry

Pozrite si pokračovanie Sociálneho experimentu – časť 2 – Mystery shopping v potravinách, trafikách, krčmách a na čerpačkách.

H3KNISA
na školách

Ako prihlásiť školu

Lektori

Generácia
3K

Aktuality

Na veku
záleží