Zdroj: iniciatíva Na veku záleží

MÁTE DOMA TÍNEDŽERA? FAJČÍ?

H3KNISA na školách
31.05.2022

ČO MÔŽU ROBIŤ RODIČIA A OKOLIE

Iniciatíva Na veku záleží sa spojila so známym influencerom a youtuberom Matúšom Okajčekom, ktorého mladá generácia pozná pod menom To je ten náš Matúš. Cieľom bol sociálny experiment. Matúš spoločne s neplnoletými volavkami Dobromilou (17 rokov)  a Eliášom  (16 rokov) v uliciach Nitry a Trnavy pred rokom oslovovali náhodných okoloidúcich fajčiarov s prosbou o cigaretu. A výsledok ich experimentu bol alarmujúci – približne 95 % dospelých fajčiarov bez problémov, bez otázky na vek, dokonca aj v prítomnosti vlastných detí, dalo našim maloletým volavkám cigaretu. „Smutný je nielen výsledok experimentu, ale aj komentáre, ktoré postupne pribúdali pod videom z experimentu na YouTube pod názvom Dali by ste jej… Doteraz ho videlo viac ako 180 000 ľudí. Diskutujúci označili toto konanie fajčiarov za empatické a zľahčovali poskytnutie cigarety mladistvým tým, že sú aj horšie drogy,“ hovorí Matúš Okajček.

Zodpovedný prístup výrobcov, vzdelávanie predajcov, prísna legislatíva a kontroly štátnych orgánov nemôžu byť jediné, ktoré majú problém fajčenia detí a mladistvých riešiť.

Ľahostajnosť dospelej verejnosti voči fajčeniu tínedžerov, akceptovaniu a zľahčovaniu tejto témy je vážny problém. Morálnu zodpovednosť za fajčenie neplnoletých máme všetci, je naším spoločným problémom. Odborníci združení v iniciatíve Na veku záleží  prinášajú preto niekoľko odporúčaní pre rodičov a okolie, ako môžu pomôcť s problémom fajčenia ich detí.

POVEDZME NIE FAJČENIU DETÍ A MLADISTVÝCH

STOP fajčeniu detí a mladistvých

AKO PREDCHÁDZAŤ TOMU, ABY NAŠE DETI A TÍNEDŽERI ZAČALI FAJČIŤ.

  1. Porozprávajte sa doma o škodlivých účinkoch fajčenia – ako sú znížená imunita, problémy s dýchaním, či krvným tlakom, častejšie bolesti hlavy, väčšia únava, slabší výkon, nezdravá pleť, rýchlejšia tvorba vrások kože, zvýšená kazivosť zubov, zápach z úst a ako to ovplyvňuje fyzickú kondíciu a výdrž.
  2. Budujte si otvorený vzťah so svojím tínedžerom. Komunikujte otvorene a trávte viac času so svojím tínedžerom. Zaujímajte sa a rozprávajte sa so svojím tínedžerom častejšie. Vďaka dobrým vzťahom sa s vami podelí o svoje problémy.
  3. Poznajte, čo stresuje vaše dieťa. Práve problém v škole, s priateľmi, vo vzťahoch, či doma môžu byť dôvodom, prečo začnú fajčiť, a určite sú dôležitým dôvodom, prečo nevedia s fajčením skončiť.
  4. Spoznajte priateľov a partiu svojho tínedžera. Nechajte svojho tínedžera pozvať svojich priateľov k vám domov, aby ste ich spoznali a mohli tráviť čas so svojím dieťaťom a jeho priateľmi.
  5. Buďte dobrým vzorom – nefajčite. Ak nefajčíte, podeľte sa o svoje skúsenosti o tom, prečo a ako ste sa rozhodli nefajčiť. Ak stále fajčíte, rozhodnite sa prestať fajčiť. Ak to nedokážete urobiť sami, hľadajte programy na odvykanie od fajčenia, ktoré vám pomôžu prestať fajčiť.
  6. Pomôžte mu prestať fajčiť. Zatiaľ čo mnohí dospievajúci, ktorí fajčia, si myslia, že môžu kedykoľvek prestať, výskumy ukazujú, že to zvyčajne nie je pravda. Tínedžeri sa môžu stať závislými už po vyfajčení piatich balení cigariet. Poraďte sa a urobte spoločný plán, ako prestať fajčiť.
Tiež sa Vám môže páčiť.
H3KNI SA V HUMENNOM A V PRIEVIDZI

H3KNI SA V HUMENNOM A V PRIEVIDZI

H3KNISA ide do ďalších dvoch stredných škôl na Slovensku a pokračuje v pilotnej fáze projektu na Strednej zdravotníckej škole v Humennom (19. 10. 2022) a pilotný ročník ukončila Obchodná akadémia v...

read more
TABAKOVÁ MLÁDEŽ. ČO S ŇOU?

TABAKOVÁ MLÁDEŽ. ČO S ŇOU?

MEDZINÁRODNÝ DEŇ BEZ FAJČENIA Fajčenie je problém nielen u dospelých Slovákov, ale, žiaľ, aj u detí a mladistvých. Aby sme znížili počty fajčiarov, ako aj intenzitu fajčenia, je...

read more