H3KNISA ide do ďalších dvoch stredných škôl na Slovensku a pokračuje v pilotnej fáze projektu na Strednej zdravotníckej škole v Humennom (19. 10. 2022) a pilotný ročník ukončila Obchodná akadémia v Prievidzi (20. 10. 2022). Študenti týchto škôl sa pridali k ďalším stredným školám na Slovensku a stovkám študentov, ktorí zažijú deň bez vyučovania plný výziev, motivujúcich príbehov a inšpirujúcich spíkrov.
Cieľom projektu H3KNISA je priniesť mladým ľuďom, generácii tretieho tisícročia (3K generácia) atraktívnych a zaujímavých ľudí a témy, ktoré ich môžu motivovať hecnúť sa a heknúť si k lepšiemu svoj život, v ktorom cigarety a fajčenie nemajú miesto.
H3KNISA je jednoduchý a účinný koncept osvety a prevencie mladistvých a tínedžerov v oblasti závislostí od fajčenia, ako aj iných závislostí. Koncepcia celodenného workshopu je postavená na moderných princípoch prevencie závislosti detí a mladistvých na fajčení a odporúčaniach Európskej komisie, stredoškolských pedagógov, ako aj samotných študentov.
DEŇ BEZ VYUČOVANIA
H3KNISA na stredných školách je jednodňová aktivita. Je to Deň bez vyučovania na stredných školách, plný zaujímavých workshopov v malých komunitách študentov, s inšpiratívnymi spíkrami, ku ktorým mladá generácia študentov vzhliada a sú pre nich prirodzenými autoritami či motivátormi.
„Vieme, že na mladých ľudí nefungujú príkazy, zákazy, mentorovanie, ani ohľadom fajčenia. Ak by ale aj chceli skončiť s fajčením, stres (škola, vzťahy, rodičia, priatelia, partia, spoločnosť) je jedným z dôvodov, prečo sa im nedarí prestať fajčiť alebo ani nezačať. Naše reprezentatívne prieskumy a brainstormingy ukázali, že stredoškoláci radi diskutujú, debatujú v malých komunitách, akceptujú prirodzené autority a ľudí, ideálne v ich „veku“, ktorí už niečo dosiahli. Takisto sme v nich zistili, ako mladých zaujať, čo ich robí šťastnými, čo ich zaujíma, čoho sa boja, čo im spôsobuje stres, ktorý je často impulzom k fajčeniu, či aké sú ich predstavy o budúcnosti. Tak vznikol projekt H3KNISA,“ vysvetľuje vznik nového projektu H3KNISA jeho ambasádor a influencer Matúš Okajček, známy pod menom To je ten náš Matúš.
13 WORKSHOPOV / 17 LEKTOROV
Študentom sa počas celého dopoludnia budú venovať mladí ľudia, ktorých sledujú na sociálnych sieťach, ku ktorým vzhliadajú, ktorých život a smerovanie ich zaujíma a veľakrát by radi nasledovali ich príklad aj vo svojom živote a sú pre nich prirodzenými autoritami. Každý študent môže vybrať 3 workshopy, ktoré v súčasnosti najviac rezonujú svetom mladých ľudí.
A na koho sa môžu tešiť?
- To je ten náš Matúš / influencer – téma: Sociálne siete a ich pozlátko
- Bekim / infuencer – téma: No stres. Shit happens.
- Val a Miška / Sexuálna výchova – téma: Nahota a hranice súkromia v online svete
- Sima Jurovatá / Mladí za klímu – téma: Každý môže byť greenfluencer
- Marek Mach / Mladí proti fašizmu – téma: Občiansky aktivizmus a extrémizmus
- Valentína Sedileková a Timea Fedorová / OZ Chuť žiť – – téma: Kam až môže zájsť túžba po štíhlosti?
- Rado Hoppej / Nie je túra bez Štúra – téma: Aj cestovanie po Slovensku ti môže h3knúť život
- Filip Jovanovič a Viliam Štajgár / Jovitep – téma: nápad podnikať už na strednej
- Filip Schlosser / Financopedia – téma: Všetko o financiách na strednej
- Marek Keveš / tréner The King of the North – téma: Telo ako dôkaz
- Lyrik h / raper – téma: Celoživotný h3ker
- Martin Jakubis / Haluškáreň – téma: Podnikanie – spraviť z ničoho niečo nemusí byť len frázou
- Maroš Mušinka a Juraj Smolík / psychológ a sociálny poradca OZ Prima – téma: návyky, zlozvyky, závislosti