Fajčenie detí a tínedžerov
je problém.
Na ich veku veľmi záleží.
Iniciatíva Na veku záleží sa už takmer štvrťstoročie venuje problematike fajčenia mladistvých a maloletých. Vzdeláva nielen predajcov a širokú verejnosť aby neboli ľahostajní a nepredávali, či neponúkali neplnoletým deťom tabakové výrobky, ale zároveň prostredníctvom projektu H3KNISA, prináša stredoškolákom moderný preventívny projekt, ktorý motivuje a inšpiruje a vďaka zaujímavým lektorom ponúka alternatívy
Tabaková mládež
Na Slovensku fajčí približne pätina dospelej populácie. Prieskumy potvrdil nepríjemný fakt – naša mládež je silne tabaková. Na prahu dospelosti má skúsenosti s fajčením polovica opýtaných tínedžerov.
Nemenej zarážajúce sú tiež ďalšie výsledky prieskumu FOCUS pre iniciatívu Na veku záleží.
Ako často fajčia tínedžeri?
Skúsenosti s fajčením potvrdilo 40 % mladých ľudí vo veku 15 až 17 rokov.
Štvrtina fajčí denne (14%) resp. niekoľkokrát za týždeň (12%).
Kedy začínajú mladí fajčiť?
Až 90 % z tých, ktorí sa stanú pravidelnými fajčiarmi, začína fajčiť v tínedžerskom veku.
Na Slovensku približná polovica mladých fajčiarov začala fajčiť vo veku 15 až 16 rokov. Viac ako tretina mladistvých začala fajčiť ešte pred 15 rokom života.
Prečo a s kým tínedžeri fajčia?
Prvým zdrojom cigariet pre neplnoleté deti sú priatelia a kamaráti z partie. Zvedavosť, neznalosť, neskúsenosť, dokázať si niečo, ale aj pocit patriť do partie sú dôvody, prečo mladí ľudia začínajú fajčiť v skorom veku. Vzťah k fajčeniu ovplyvňujú priatelia do značnej miery. Ak fajčí partia, alebo niekto z partie, riziko získania ďalšieho fajčiara do partie je omnoho vyššia.
Takmer dve tretiny neplnoletých fajčiarov uvádzajú, že fajčia aj ich priatelia a oni nechcú byť iní . Menej ako polovica mladých fajčí pretože im to chutí alebo preto, že fajčenie im príde trendy a cool. Pätina mladých fajčí pretože sa u nich doma vždy fajčilo, tak „prečo nie ja“
Čo si mladí myslia o škodlivosti fajčenia?
Fajčenie tínedžerov má omnoho závažnejší dopad na ich zdravie. Závislými sa môžu stať už po vyfajčení piatich balení cigariet. Takmer polovička z nich však škodlivosť fajčenia nerieši. Ďalšia takmer tretina vplyv fajčenia na zdravie bagatelizuje.
Kde získavajú tínedžeri cigarety?
Najčastejšie, takmer v dvoch tretinách prípadov, získavajú mladiství a deti cigarety od kamarátov a dospelých.
Vplyv fajčenia
na zdravie tínedžerov
Na mladý organizmus, ktorý je ešte stále vo vývoji, má fajčenie ešte závažnejší vplyv, ako u dospelých. Dokonca už 5 krabičiek cigariet môže u tínedžerov spôsobiť závislosť.
Podľa Úradu verejného zdravotníctva SR aj menej intenzívne fajčenie u detí a mladistvých vplýva negatívne na zdravie.
- významne znížiť imunitu,
- znižuje obsah kyslíka v krvi,
- spôsobuje častejšie respiračné ochorenia,
- zvyšuje riziko vzniku cukrovky a kardiovaskulárnych chorôb,
- zvyšuje krvný tlak už mladom veku,
- podpisuje sa pod väčšiu únavu detí,
- zapríčiňuje pokles ich výkonu
- a častejšie bolesti hlavy.
Neplnoletým fajčiarom sa tiež rýchlejšie kazia zuby a z estetického hľadiska, v jeho dôsledku viac páchne z úst a je tiež jedným z faktorom nezdravej pleti a predčasnej tvorby vrások.
Dali by ste dieťaťu cigaretu? Mnohí áno.
Iniciatíva Na veku záleží oslovila na spoluprácu známeho influencera a youtubera Matúša Okajčeka, ktorého mladá generácia pozná pod menom To je ten náš Matúš.
Spoločne s ním a dvomi neplnoletými volavkami Dobromilou (17 rokov) a Eliášom (16 rokov) v uliciach Nitry a Trnavy zrealizovali sociálny experiment. Tínedžeri oslovovali náhodných okoloidúcich fajčiarov s prosbou o cigaretu a výsledok ich experimentu bol alarmujúci – približne 95 % dospelých fajčiarov bez problémov, bez otázky na vek, dokonca aj v prítomnosti vlastných detí, dalo našim volavkám cigaretu.
Pozrite si Sociálny experiment – časť 1. – v uliciach Trnavy a Nitry
Pozrite si pokračovanie Sociálneho experimentu – časť 2 – Mystery shopping v potravinách, trafikách, krčmách a na čerpačkách.
H3KNISA
na školách
Ako prihlásiť školu
Lektori
Generácia
3K
Aktuality
Na veku
záleží